Spotkanie online:
27.08.2020 18:00


Obraz jest tylko pretekstem



DOŁĄCZ DO SPOTKANIA ONLINE: LINK
Hasło: 951840

 
27.08.2020 o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie online Obraz jest tylko pretekstem, podczas którego zaproszeni goście: Aga Antkowiak, Kamil Pierwszy oraz Witek Orski zaprezentują swoją twórczość, odnosząc się do wybranych problemów związanych z (post)fotografią współczesną.


Spotkanie potrwa od 18:00 do 20:00 na ZOOM-ie i będzie obejmować trzy prezentacje oraz panel przeznaczony na pytania i dyskusję. Link do spotkania oraz hasło dostępu zostaną ogłoszone w dniu spotkania na stronie internetowej, w wydarzeniu na Facebook oraz na naszym Instagramie. Jeżeli chciał(a)byś otrzymać e-mail z linkiem i hasłem do spotkania, napisz do nas e-mail nie później niż dwie godziny przed spotkaniem.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Żołędź, doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Zaproszeni goście oraz ich prezentacje:

Aga Antkowiak / The Past Cannot Serve As Future Anymore. Performatywność fotografii /

Zaprezentowane zostaną trzy projekty The Past Cannot Serve as Future Anymore (2018), 100% Actual (2017) oraz History Brush (2017).

(ur. w 1990) – absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2017) oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (2014). Od 2017 roku asystentka w Pracowni Fotografii prof. Piotra Wołyńskiego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Posługuje się różnymi technikami. Zestawiając ze sobą krańcowe przeciwieństwa stawia wyzwanie pojmowaniu granic fotografii. Od 2018 roku założycielka wraz z Anastasią Pataridze i Martą Szypulską kolektywu ATM, w którym realizuje z pozoru utopijne pomysły.
Instagram


Witek Orski / Abstrakcja w fotografii /

Abstrakcja fotograficzna jest niemożliwa. Wszelka fotografia jest abstrakcją. Zdjęcia bywają „abstrakcyjne” w sensie metaforycznym. Foto-abstrakcja jest formalizmem, badającym granice medium. Badanie granic fotograficznego medium jest polityczne. Każde z tych zdań jest prawdziwe zależnie od przyjmowanej definicji pojęcia „fotografii”. Żeby było zabawniej, samo pojęcie jest oczywiście abstraktem.

(ur. 1985) – artysta wizualny i fotograf. Tworzy zdjęcia, instalacje fotograficzne i obiekty. Jego praktykę artystyczną można określić jako fotografię post-konceptualną. Absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Prace prezentował na licznych wystawach w Polsce, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii Arsenał w Białymstoku, BWA w Zielonej Górze, MOCAK-u oraz za granicą w Berlinie, Budapeszcie, Bratysławie, Dusseldorfie, Kopenhadze, Nowym Jorku, Tokio, Turynie i Paryżu.
witekorski.com


Kamil Pierwszy / Wpływ fotografii na świadomość /

Zdaje się, że fotografia tworzy pozory w naszej postawie. Od dziecka uczymy się śmiać, gdy przed naszą twarzą pojawia się aparat fotograficzny. Czy nie jest jednak tak, że owa „puszka” wymusza na nas pogłębiony kontakt z rzeczywistością? Jak wpływa to na nasz odbiór rzeczywistości oraz na świadomość?

(ur. 1987) – studiował antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2013 r. założył niezależne wydawnictwo Zwykła Maps. Rok później opublikował pierwszą publikację-mapę „Countenance Map”. Od 2017 prowadzi galerię w Warszawie — Serce Człowieka (LAW). W wolnych chwilach zajmuje się jubilerstwem. Twórczość Kamila Pierwszego koncentruje się na życiu. Medium, z którego wywodzi swoje początki twórcze to fotografia, która wymusza wyjście człowieka poza jego strefę komfortu — wyjście „na zewnątrz”. Fotografia jednak nie stanowi głównej płaszczyzny, po której porusza się artysta.
kamilpierwszy.pl
Instagram

PARTNERZY PROJEKTU: Postmedium01 GalleryProwincjaManowce Kultury