KAMILA WALENDYKIEWICZ:
post_planetaIt is a ghost of an image, a preview, a thumbnail, an errant idea, an itinerant image distributed for free, squeezed through slow digital connections, compressed, reproduced, ripped, remixed as well as copied and pasted into other channels of distribution (…) The poor image is ranked and valued according to its resolution. It has been uploaded, downloaded, shared, reformatted, reedited. It is a visual idea in its very becoming. Poor images are the contemporary wretched of the screen. It mocks the promises of digital technology. They testify to the violent dislocation, transferrals and circulation within the vicious cycles of audiovisual capitalism.
- H. Steyerl, In Defence of the Poor Image


Post_planeta to projekt postfotograficzny, powstały w 2020 roku, którego przestrzenią wystawienniczą jest Instagram. Jest moim wyobrażeniem planety, do której przeniosą się wszyscy ludzie, a zarazem odpowiedzią na globalne kryzysy, z którymi aktualnie się zmagamy lub zmagać się będziemy.

Tworząc post_planetę eksperymentuję z podróżą obrazów cyfrowych. Myślę o tym, jak we współczesnym świecie jesteśmy przeładowani wizualnością i nie możemy znieść niskiej jakości i rozdzielczości obrazów. Robię zdjęcia telefonem, aparatem analogowym, a także używam zrzutów ekranu. Edytuję je w różnych programach, zastanawiając się nad ewolucją obrazów.

Może wszystkie te obrazy są słabej jakości, bo nigdy nie trafiają do miejsca przeznaczenia. Krążą gdzieś w sieci, czasem przygarniane, a potem znów rozdawane, wciąż szukając swojego miejsca. My wiemy, że nigdy go nie znajdą. Jeden obraz to za mało, by zaspokoić nasze pragnienie nadmiaru i posiadania więcej. Każde zdjęcie, które kiedykolwiek wleciało do internetu, już nigdy go nie opuści. Ile z nich jest zapomnianych, gdzieś w cyberprzestrzeni, nadużywanych, przeżutych, bezdomnych i bez znaczenia? I nawet gdy nas już nie będzie, one nadal będą trwały w morzu danych.

Dla komputerów my też jesteśmy tylko danymi.


Kamila Walendykiewicz (ur. 1997) — studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem oraz fotografią. W swojej praktyce artystycznej stara się znaleźć rozwiązanie dla nadchodzącej katastrofy ekologicznej poprzez stworzenie planety, która będzie istniała tylko w Internecie.Instagrampost_planeta, 2020