EWA DOROSZENKO:
Body EditorProjekt fotograficzny składający się z serii fotografii i plików GIF. Główną inspiracją do tworzenia projektu jest rosnąca popularność aplikacji do upiększania wizerunków ciała i twarzy tzw. beauty apps.


Korzystając z tych aplikacji na telefon możemy wygładzać twarze, poprawiać ich kontur, wybielać zęby, dodawać kilka centymetrów wysokości, powiększać oczy, wybierać różne usta, a także korzystać z wielu innych opcji. Mimo że Internet może wydawać się systemem oddzielonym od naszego fizycznego świata, duża część internetowej aktywności wpływa na emocje i uczucia doświadczane poza nim. Cyfrowo edytowane wizerunki własnej osoby mogą służyć jako aspiracyjne fantazje, a czasami nawet mogą mieć pozytywny wpływ - gdy są tylko efektem radosnej rozrywki. Jednak czy gra, w której „twoje ciało jest polem bitwy” może być naprawdę przyjemna i niewinna? Słowa z ikonicznej pracy Barbary Kruger wydają się mieć taki sam wydźwięk w obecnej zdigitalizowanej rzeczywistości jak ponad ćwierć wieku temu. Projekt Body Editor prezentuje moje zainteresowanie przypadkowymi niedoskonałościami współczesnych technologii, w których działanie wpisany jest błąd – poszczególne prace odnoszą się do nieprawidłowości w aplikacjach do upiększania, które powodują nienaturalne zniekształcenia ciała dając często efekt odwrotny od oczekiwanego. W projekcie stosuję autorską technikę tworzenia fotografii, która składa się z wielu etapów: przygotowywania trójwymiarowych kolaży zbudowanych z wizerunków pięknych kobiet i moich portretów, fotografowania tych scen, a następnie ich drukowania w dużych formatach, fizycznego manipulowania wydrukami i cyfrowej edycji zdjęć końcowych. Przy tworzeniu prac wykorzystuję również specjalnie zamówiony do tego projektu program generujący błędy w plikach cyfrowych. W finalnych fotografiach pozostawiam widoczne ślady ingerencji cyfrowej, częściowo ujawniając moje metody pracy.


Ewa Doroszenko (ur. 1983) — warszawska artystka, która w swojej twórczości wykorzystuje współbrzmienie wielu mediów. W 2012 uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej praktyka artystyczna charakteryzuje się wykorzystaniem manipulacji cyfrowej w połączeniu z klasycznym medium fotograficznym i tradycyjnym malarstwem. W swoich aktualnych pracach zajmuje się zagadnieniami współczesności, szczególnie znaczeniem obrazu w technologicznej rzeczywistości i zmieniającymi się standardami kobiecego piękna.ewadoroszenko.com

Prace z cyklu Body Editor, druk fotograficzny na papierze archiwalnym, 90 x 60 cm, 2020