ADAM NIKLEWICZ:
Linkedln



Tytułowy LinkedIn to internetowa korporacja, rodzaj giełdy pracy. Wiem o tej platformie niewiele, ale mam wobec niej (jak i wobec każdej innej korporacji) złe przeczucia. Moja praca daje temu wyraz.




Adam Niklewicz — urodził się w Hrubieszowie a w 1976 roku ukończył zamojskie PLSP. W 1983 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ukończył tam studia na Washington University w St. Louis (specjalizacja: komunikacja graficzna), a studia podyplomowe w dziedzinie rzeźby w SUNY Purchase (State University of New York).
Mieszka i pracuje w stanie Connecticut.  Wystawia swoje prace w galeriach i muzeach USA oraz w Europie. Oprócz tego, od roku 2000 uczy na Wydziale Sztuki w Central Connecticut State University.
W Polsce, jego prace były pokazywane w m.in. Warszawskiej Zachęcie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Galerii Cellar w Krakowie, BWA Galerii Zamojskiej, Galerii FWD: w Poznaniu oraz w ramach pokazów Art Moves (Fundacja Rusz) w Toruniu. A pisały tu o nich magazyny Artpunkt, Exit, Format, Obieg i Szum.
Prace Niklewicza opierają się na zaskoczeniu i ukazywaniu elementów poza ich normalnym kontekstem. To, co przykuwa jego uwagę, jest zwykłe i codzienne. To przedmioty takie jak stoły, krzesła, talerze i cały zbiór rzeczy, które odgrywają ważną rolę w codziennych doświadczeniach. Niklewicz przygląda się przedmiotom z dystansu. Ten pełen kontemplacji dystans przekłada się na absurdalne sytuacje, w których zawieszone są kryteria praktyczności, za to wiele jest ironii i humoru – wszystko to zaś przekazane jest za pomocą środków wyrazu, wśród których ważna jest fotografia konceptualna.




adamniklewicz.com

LinkedIn, fotografia, druk atramentowy, 24” x 36”, edycja 3, 2020